Endodoncia, alebo ako zachrániť zub?

Priebeh endodontického ošetrenia

Endodoncia, alebo endodontické ošetrenie je ošetrenie zubných kanálikov, ktoré sa vykonáva pri zápale zubnej drene. Cieľom endodoncie je odstránenie infikovaného tkaniva a baktérií z kanálikov a ich hermetické uzavretie. Často krát je endodoncia poslednou možnosťou záchrany zubu pred vytrhnutím.

Zápal zubnej drene

Zubná dreň je tkanivo, v ktorom sú cievy a nervy. Pred vplyvom baktérií je dobre chránená zubnou sklovinou. Najčastejšou príčinou jej zápalu je zubný kaz. Baktérie z neošetreného zubného kazu sa cez sklovinu dostanú až k zubnej dreni a spôsobia zápal. Následne dochádza k zápalu nervu a jeho poškodzovaniu. Nerv sa nemá ako brániť a vplyvom infekcie odumiera. Baktérie preniknú cez zubné kanáliky do kosti a krvným riečiskom do celého organizmu kde môžu spôsobiť ďalšie zdravotné problémy.

Prejavy zápalu zubnej drene

Náhla pulzujúca bolesť, opuch, citlivosť na teplé a studené podnety môžu byť signálmi upozorňujúcimi na zápal zubnej drene. Po pár bolestivých dňoch môže dôjsť k úľave. Bolesť odznie a pacient si môže myslieť, že už je všetko v poriadku. Opak je ale pravdou. Dochádza k odumretiu zubného nervu, bolesť pacient necíti. Baktérie sa dostávajú do celého organizmu a môžu spôsobiť zdravotné problémy so srdcom, obličkami alebo kĺbmi.

Endodoncia krok za krokom

Endodoncia je ošetrenie, ktoré môže zachrániť zub pred extrakciou (vytrhnutím). Okrem toho zabráni šíreniu baktérií a toxínov do organizmu. O tom, či je lepšie zub vytrhnúť, alebo ho zachrániť rozhoduje zubný lekár v závislosti od poškodenia zubu.

Lokálna anestézia

Endodoncia je náročný zákrok. Zub sa neošetruje na povrchu ale v zubnej dreni, preto prebieha pri lokálnej anestézii. Pacient nič necíti a zákrok je bezbolestný.

Odstránenie zubného kazu

V prvom rade je potrebné odstrániť hlavnú príčinu zápalu zubnej drene, ktorou je zubný kaz.

Spriechodnenie a dezinfekcia kanálika

Ďalším krokom je odstránenie zubného nervu a zubnej drene. Je dôležité aby v zubnom tkanive nezostala žiadna infekcia, preto sa kanálik musí spriechodniť, rozšíriť a po odstránení infikovaných častí vypláchnuť dezinfekčným roztokom.

Výplň

Posledným krokom endodontického ošetrenia je výplň zubného kanálika. výplňou a úprava zubnej korunky. V niektorých prípadoch sa na istý čas kanálik dočasne vyplní liečivou vložkou. K hermetickému uzavretiu zubných kanálikov dôjde neskôr. Endodoncia je časovo náročný zákrok, ktorý môže trvať cca 40 až 120 minút (niekedy aj viac). Záleží to od počtu kanálikov v zube.

Endodoncia verzus extrakcia

Extrakcia, čiže vytrhnutie zubu je v porovnaní s endodonciou jednorazová rýchla záležitosť. Endodoncia sa ale určite oplatí. Zákrokom sa odstráni zápal a bolesť zubu. Ak bol zákrok správne vykonaný zub vydrží ešte pár rokov. Aj keď je toto ošetrenie zdĺhavejšie a náročnejšie z finančného hľadiska je pre pacienta výhodnejšie. Investícia do implantátu alebo mostíka v prípade vytrhnutia zubu je pre pacienta finančne náročnejšia než ošetrenie zubných kanálikov. A v neposlednej rade, budete mať stále svoj vlastný zub.